Смотра фолклора "У сусрет Видовдану"

Почетак / Активности / Фолклор / Смотра фолклора "У сусрет Видовдану"
Смотра фолклора "У сусрет Видовдану"

Бањска, 20. мај - Фолклорна секција ОШ "Вук Караџић" Гњилане-Шилово са етно групом "Кос" из Шилова су на смотри дечјег фолклора под називом "У сусрет Видовдану" праказали публици традиционалне игре и песме у порти манастира Бањска код Звечана.

Најискреније, чувари српске културне баштине са читавог простора Косова и Метохије, око хиљаду малишана песмом и игром из порте манастира Бањска послали су поруку да чувају прадедовска огњишта.
„Косово и Метохија је једна велика башта пуна цветова наших светиња, наших светих манастира, а највећи цветови сте ви, наша деца“, истакао је игуман манастира Бањска отац Данило.

Љубав ка игрању уткана у коло представила су 23 културно уметничка друштва међу којима и секција наше школе. Радост и смех свих учесника оплеменили су лепоту манастирске порте. А ова дечија смотра остаће као сведочанство којим ћемо бранити културу и чувати свој национални идентитет.

Деца наше школе већ трећи пут за редом одлазе на ову манифестацију а ово је 17. по реду дечји фестивал где се поред фолклорних игара и песама организују и едукативне радионице ликовног и литерарног стваралаштва. Учествовало је око 1000 малишана са Косова и Метохије, организатор ове манисфестације је Дом културе Грачаница и Савез аматера Косова и Метохије.