Смотра рецитатора "Песниче народа мог" 2017.

Почетак / Активности / Такмичења / Смотра рецитатора "Песниче народа мог" 2017.
Смотра рецитатора "Песниче народа мог" 2017.

Смотра рецитатора у гњиланском региону има дугу традицију. Осамдесетих и деведесетих организовање смотре спадало је у активности домова култура, школа и Културно-просветне заједнице. Неколико задњих година, опстанак ове значајне манифестације зависи од залагања ОШ „Вук Караџић“ Гњилане-Шилово, КПЦ „Божидар Митровић Шандор“ Шилово, неколико појединаца ентузијаста и делом Школске управе у Ранилугу.

Сматрамо да се овој културној манифестацији треба посветити већа пажња на свим нивоима: школском, општинском, окружном и републичком.

Као и раније, и ове године, одржавање Општинске смотре ће се одвијати у школи у Гњилану код цркве (за Општину Гњилане) у четвртак 30. марта 2017. године, одржавање Окружне смотре се планира у просторијама КПЦ „Божидар Митровић Шандор“ у Шилову 06. марта 2017. године, а Републичка смотра се традиционално одржава у Ваљеву, а ове године ће бити 19. маја 2017. године.

Циљеви смотре су:
• да развија код деце осећања за основне етичке и естетичке норме које садржи поезија;
• да младе упућује у сложене садржаје поезије која настоји да одгонетне смисао живота и обухвата свеукупно људско искуство;
• култивисање говорног израза и развијање хуманије комуникације међу људима;
• неговање и очување свог матерњег језика као основног обележја националног идентитета и
• неговање културе говора јавног сценског наступа.

Финансирање Смотре треба да преузму органи друштвене заједнице, зависно од нивао: школски, општински, окружни.

Право учешћа на смотри имају рецитатори који су претходно прошли нижи ниво такмичења: школски, општински, окружни.

На свим нивоима такмичења постоје три категорије:
1. Млађи узраст (ученици од првог до четвртог разреда основне школе);
2. Средњи узраст (ученици од петог до осмог разреда основне школе) и
3. Старији узраст (средњошколци, студенти и др.).

Критеријуми по којима Оцењивачка комисија (односно селектори на нижим нивоима) вреднују рецитаторе на свим нивоима такмичења су јединствени за сва три узраста (млађи, средњи, старији) и садрже:
1. Избор песме примерен узрасту и полу рецитатора;
2. Правилну акцентуацију и дикцију;
3. Остваривање мисаоно емотивних садржаја песме и
4. Природност, изражајност и сугестивност рецитовања.

Рецитатори говоре по једну песму, исту на свим нивоима такмичења. Избор песме је слободан. Предлажемо да се више пажње посвети песницима из покрајине и Косовског Поморавља. Песма се говори напамет и може трајати највише три минута за млађи (за ученике од првог до четвртог разреда основне школе) и средњи узраст (за ученике од петог до осмог разреда основне школе, а четири минута за старији узраст (за средњошколце и студенте).

За учешће на школском нивоу могу се пријавити сви ученици који желе да се такмиче а од њих се селектују по три најбоља рецитатора по узрасту која се пласирају на Општинско такмичење. Такође, на окружно такмичење из сваке општине (Гњилане, Кос. Каменица, Витина и Ново Брдо) иду по три најбоља рецитатора по узрасту. На Републичко такмичење иде по један најбољи рецитатор.

Молимо вас, за долазак на Општинско и Окружно такмичење да рецитатори са собом донесу пријаву за такмичење која се налази у прилогу на одговарајућем обрасцу.

Организатор треба да у сарадњи са школама обезбеди присуство заинтересоване публике и да на одговарајући начин рекламира смотру и обезбеди присуство средства јавног информисања.

Селектори на Општинској и Окружној смотри и нижим нивоима такмичења, морају бити стручна лица: професори језика и књижевности, књижевници, глумци, глумци аматери и сл., а организовање семинара на тему сценског говора који би одржао неки стручњак из те области, уз учешће ученика и педагога, у многоме би поспешило квалитет наших такмичара на Републичкој смотри.

Преузмите ОБАВЕШТЕЊА овде!

У Гњилану, марта 2017. године.